а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опоро

Вид збор: Прилог
опор
Англиски: roughly
Примери:
Малку се подзамисли, а поcле опоро одговори.
Реата на млечните зрна во класјето опива грпкајќи ја опоро душата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи