а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опорит

опоритиот
Вид збор: Придавка
опор
Примери:
опорито чувство, опорита горчина
Изведенки
1. опорито прил.
Пример: Нејзините чекори крцкаа опорито.
2. опоритост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи