а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опонира

опонираат
Вид збор: Глагол, несвршен
Се спротивставува, се противи на нечие мислење или некому; застапува противно миcлење.
Англиски: oppose
Примери:
Јас не знам со што сум ти дал повод да ми опонираш секогаш и за се.
Изведенки
опонирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи