а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опонент

мн. опоненти
Вид збор: Именка, машки род
1. Лице што се јавува како противник во спор; противна странка на суд.
Англиски: opponent Албански: oponent
Употреба: Правда
2. Лице што застапува противно мислење.
Англиски: opponent Албански: oponent
Примери:
Покрај верните заштитници тој имал и лути опоненти.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи