а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опомене

опоменат
Вид збор: Глагол, свршен
1. предупреди, потсети
Англиски: remind Албански: kujtoj, paralajmëroj
Примери:
Ја помрдна ногата, но болката го опомена дека не е сон.
Тој ги опомена да не спијат испотени.
2. укори
Англиски: warn Албански: paralajmëroj, bëj vërejtje
Примери:
Мислиш ако молчам, па никогаш не сум те опоменал, ќе треба да правиш сѐ што сакаш.
Сестра ѝ ја опомена со очите.
Изведенки
1. опоменува несв.
опоменуваат
2. опоменување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи