а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ополномошти

ополномоштат
Вид збор: Глагол, свршен
Даде некому полномошно право, целосно овластување да направи нешто.
Англиски: authorize
Употреба: Правда
Примери:
Таа го ополномошти да го направи договорот и да стори се како што треба.
Изведенки
1. ополномоштува несв.
ополномоштуваат
2. ополномоштување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи