а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опознае

опознаат
Вид збор: Глагол, свршен
запознае
Англиски: acquaint
Употреба: Разговорно
Изведенки
1. опознава несв.
опознаваат
(разг.) запознае
2. опознавање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК