а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опозиција

мн. опозиции
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 5941
1. (само едн.) Несогласување со определени ставови, мислења, решенија и сл.
Англиски: opposition Албански: opozitë
Примери:
Постои јасно изразена опозиција меѓу едноставноста на малите средини и сјајот на големиот свет.
2. Политичка партија или група партии што и се спротивставува на владата или на владејачката партија (партии) што таа ја претставува.
Англиски: opposition Албански: opozitë
Употреба: Политика
Примери:
Еден пратеник на опозицијата одржа говор во парламентот.
3. Тоа штое спротивно по дадено својство, вредност, функција, значење итн.
Англиски: opposite Албански: opozitë
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК