а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опозиционер

мн. опозиционери
Вид збор: Именка, машки род
1. Лице што е член на опозициска партија.
Англиски: oppositionary Албански: opozicionar, opozitë
2. Лице што постојано се противи на нечии ставови, мислења или решенија.
Англиски: oppositionary Албански: opozicionar, opozitë
Примери:
Неговата природа беше таква, секогаш да биде опозиционер.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК