а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опозиционен

опозициони
Вид збор: Придавка
Ранг: 29630
Што се однесува на опозиција; што се наоѓа во опозиција.
Англиски: oppositional
Употреба: Политика
Примери:
опозициона партија
опозиционен весник
опозиционен став
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК