а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опожари

опожарат
Вид збор: Глагол, свршен
Уништи со оган, со пожар.
Англиски: set fire
Примери:
Непријателите ги опожарија нашите села.
Изведенки
1. опожарува несв.
опожаруваат
2. опожарување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи