а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опожарен

опожарениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 21703
Што е уништен од пожар, од оган.
Англиски: burned
Примери:
опожарен град
опожарени куќи