а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опоен

опојни
Вид збор: Придавка
Ранг: 5880
1. За алкохолна пијачка, дрога - што опива.
Англиски: intoxicating
Употреба: Медицина
Примери:
опојно средство
опојни дроги
2. Што плени со своите особини; што занесува, замајува.
Англиски: intoxicating
Употреба: Преносно значење
Примери:
опоен мирис
опојна синотија
опојна игра
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК