а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опогани

опоганат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 50337
1. Направи нешто да стане погано, нечисто; испогани, загади.
Англиски: pollute Албански: fëlliq, ndyjë
Примери:
Постојано внимаваше да не ја опогани облеката.
2. осрамоти, извалка
Англиски: shame Албански: turpëroj, ndyj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Му го опогани името.
Изведенки
1. опоганува несв.
опогануваат
2. опоганување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК