а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опнокрилец

мн. опнокрилци
Вид збор: Именка, машки род
Вид инсект со два пара тенки проѕирни крилја.
Употреба: Зоологија
Примери:
Кај опнокрилците првиот пар крилја се поголеми од задните.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК