а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опнат

опнатиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 47051
1. Што е затегнат, оптегнат.
Англиски: taut
Примери:
Неговото лице со опната кожа одвај го прикриваше бесот.
Едрилица со опнати платна.
Опнат конец.
2. Што е истегнат, протегнат.
Англиски: tight
Примери:
Телото е исправено, а рацете опнати нанапред.
Изведенки
опнатост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК