а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оплодувач

мн. оплодувачи
Вид збор: Именка, машки род
Тој што оплодува.
Изведенки
оплодувачки прид.
оплодувачкиот
Пример: Оплодувачки полен. Оплодувачко семе.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК