а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оплоди

оплодат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 10341
1. Направи да зачне, да се создаде плод кај човек, животно или растение.
Англиски: fertilize Албански: fekondoj
2. Hаправи нешто да стане плодно, плодородно.
Англиски: fertilize Албански: frytshme
Примери:
Оплоди ја оваа посна земја.
3. развие, збогати
Англиски: develop Албански: pasuroj
Употреба: Преносно значење
4. (се оплоди) Биде оплоден.
Албански: frymzuar
5. (се оплоди) Роди, донесе плод.
Англиски: bear fruits Албански: fruton
Изведенки
1. оплодува несв.
(се) оплодуваат
2. оплодување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК