а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оплоден

оплодниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 40730
Што служи за оплодување, за размножување; што се однесува на оплодување.
Англиски: reproductive
Употреба: Медицина
Примери:
оплодни органи, оплодна моќ
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК