а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оплете

оплетат; оплети, оплетете; оплетов, оплетоа; оплел; (ќе) оплетев, (ќе) оплетеа; (ќе) оплетел; оплетен
Вид збор: Глагол, свршен
1. Плете околу нешто, обвие со плетка.
Англиски: knit Албански: gërshetoj, thurr
Примери:
Чаршафот го оплете со ситна плетка.
2. За коса - направи плетенки.
Англиски: plait Албански: gërshetoj, thurr
Примери:
Косата ја оплете во ситни плетенки.
Изведенки
1. оплетува несв.
оплетуваат
2. оплетување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК