а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оплеска

оплескаат; оплескал
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 21107
1. Многу извалка, изгнаси.
Англиски: splash Албански: njollos, ndotë
2. Погреши, лошо изведе некаква работа, направи нешто нечесно.
Англиски: bungle Албански: ngatërroj, prish
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Леле си реков: сега ја оплеска.
Ја оплеска работата.
3. Убие, отепа некого.
Англиски: kill Албански: vras, mbyt
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Да се загнеме по нив и да ги оплескаме.
4. (се оплеска) Се извалка, стане нечист.
Англиски: stain Албански: përlyhem, njollosem
Примери:
Целиот се оплеска во калта.
Изведенки
1. оплескува несв.
(се) оплескуваат
2. оплескување ср.
глаг. им.