а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оплаче

оплачат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Со плач изрази жал за некого или нешто.
Англиски: mourn Албански: qaj, vajtoj
2. (се оплаче) се поплаче
Англиски: complain Албански: qaj, vajtoj
Изведенки
1. оплачува несв.
(се) оплачуваат
2. оплакување ср.
глаг. им.
3. оплакува несв.
(се) оплакуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи