а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оплакне

оплакнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. По миење (садови), измие само со чиста вода.
Англиски: rinse Албански: shpërlaj
2. Измие, промие (уста, грло).
Англиски: wash Албански: shpërlaj
Изведенки
1. оплакнува несв.
оплакнуваат
2. оплакнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи