а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оплакан

оплаканиот
Вид збор: Придавка
1. расплакан
Англиски: crying
Примери:
оплакан во очите
2. (глаг. прид.) оплаче
Англиски: mourning
FlexiMac
 менување на македонски глаголи