а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опкрш

Вид збор: Прилог
Насекаде, на сите страни.
Англиски: everywhere
Примери:
Опкрш го бараа курири додека не го најдоа негде.
Опкрш го сторивме целото село.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи