а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опкружува

опкружуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. опкружи
Англиски: encircle Албански: rrethon, qarkon
2. Живее, е во определена средина, околина.
Англиски: surround Албански: rreth, ambient
Примери:
Се веселеше од богатството што ја опкружуваше.
Светот што ме опкружуваше се претвора во ужасен неред.
Изведенки
опкружување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи