а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опкружи

опкружат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи круг околу некого или нешто, загради некого или нешто од сите страни.
Англиски: encircle Албански: rrethekoj
Примери:
Ја опкружиле коријата.
2. За луѓе - насобере се околу некого или нешто, навали од сите страни.
Англиски: surround Албански: rrethoj, përqarkoj
Примери:
Толпа луѓе се насобраа и го опкружија исплашеното момче.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи