а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опкружение

мн. опкруженија
Вид збор: Именка, среден род
опкружување
Англиски: surrounding Албански: rreth, qark
Употреба: Архаизам
Примери:
Црквата се наоѓа сред село, а нејзиното најблиско опкружение го претставуваат стари куќи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи