а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опкоп

мн. опкопи
Вид збор: Именка, машки род
Ископан ров околу нешто, обично околу тврдина заради одбрана, заштита.
Англиски: trench
Примери:
Некои и понатаму стоеја пред опкопот, гледаа во прозорците на влезната кула.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи