а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опкопа

опкопаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ископа наоколу, околу нешто.
Англиски: dig up
Употреба: Земјоделство
Примери:
Тие ги опкопаа дрвјата.
Изведенки
1. опкопува несв.
опкопуваат
2. опкопување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи