а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опкове

опковат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Прицврсти со ковање околу нешто.
Албански: gozhdoj
Примери:
Сам ќе ја опкове колата и лак ќе тури.
2. Обложи, украси, обично со сребро или злато.
Албански: farkoj
Примери:
Тие го опковаа со сребро и злато.
3. Стави во окови.
Англиски: chain Албански: vë pranga
Изведенки
1. опковува несв.
опковуваат
2. опковување ср.
глаг. им.
3. опкова несв.
опковаат
4. опковање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи