а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опкован

опкованиот
Вид збор: Придавка
1. Што е прицврстен со ковање околу нешто.
Англиски: fitted
Примери:
Имаат долги скии, опковани долу со тенок челик.
Тој имаше еден опкован и добро затворен сандак книги.
2. Што е обложен, украсен обично со сребро, злато.
Англиски: adorned
Примери:
Опкован во злато.
Штит опкован во бронза.
3. Што е ставен во окови.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи