а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опкачи

опкачат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 41796
1. Закачи боцки, игли по голема површина на нешто.
Англиски: stick Албански: ngul, shpoj
Примери:
Капата ја опкачи со разни значки.
Боцките го опкачија по палтото.
2. закачи
Албански: var
Изведенки
опкачува несв.
опкачуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК