а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опијат

мн. опијати
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 28462
1. Лек против болка, препарат на опиум.
Англиски: opiate Албански: narkotik
Употреба: Медицина
2. Средство што опива и доведува до зависност.
Англиски: opiate Албански: narkotik
Употреба: Правда