а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опиум

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Исушен сок од несозреани афионови чушки што се користи како лек, опојно средство и дрога.
Англиски: opium Албански: opium
Употреба: Медицина
Изведенки
опиумски прид.
опиумскиот
Пример: опиумска војна
FlexiMac
 менување на македонски глаголи