а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опис

мн. описи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2883
Писмено или усно претставување на карактеристичните црти на некого или на нешто.
Англиски: description
Примери:
Се работи за описи на извесни случки во селскиот живот.
Во книгата е даден комплетен опис на споменатиот говор.
Изрази
Личен опис - предавање на физичките особености, карактеристични за едно лице заради утврдување на идентитетот.