а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

описмени

описменат; описменил; описменет
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 20389
1. Научи некого да чита и да пишува.
Англиски: alphabetize Албански: mësoj shkrim lexim, alfabetizoj
Примери:
Тие имаа цел да го описменат неукото население.
2. (се описмени) Стане писмен, научи да чита и да пишува.
Англиски: alphabetize Албански: alfabetizohem, mësoj shkrim lexim
Примери:
Во почетокот најважно е учениците да се описменат.
Изведенки
1. описменува несв.
(се) описменуваат
2. описменување ср.
глаг. им.