а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опирка

мн. опирки
Вид збор: Именка, женски род
1. Дел од стол на кој се опира, потпира грбот.
Англиски: backrest Албански: mbështetëse
Употреба: Ботаника
Примери:
Седеше со главата потпрена на опирката на седиштето.
2. потпора, поткрепа
Англиски: support Албански: mbështetje
Примери:
Тој не помисли ни еднаш за тоа да бара опирка во религијата.