а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опира

Види и: опре (св.)
опираат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 11047
1. опре
Англиски: prop, support
2. (се опира) се опре
Англиски: lean
Изведенки
опирање ср.
глаг. им.