а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опиралка

мн. опиралки
Вид збор: Именка, женски род
Тоа што служи за опирање, за потпирање.
Англиски: prop
Примери:
Ноктите и се закопаа во опиралката од скалилото.
Опиралка за шаторско крило.