а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опиплив

опипливиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 20883
Што може да се опипа.
Англиски: tangible
Примери:
Опипливи резултати.
Опиплива цел.
Изведенки
1. опипливо прил.
На опиплив начин, вистински, реално.
Пример: Настојуваше на часот што поопипливо да им ја пренесе сложената материја.
2. опипливост ж.