а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опипа

опипаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 36173
1. Пипне, допре со прсти нешто.
Англиски: touch Албански: prekë
Примери:
Ги опипа џебовите.
2. Со пипање, со допир испита, дознае, заклучи нешто.
Англиски: touch Албански: prekë
3. (се опипа) се пипне
Англиски: touch Албански: prekem
Изрази
Опипа пулс - ја испита работата на срцето со опипување на пулсот.
(прен.) Опипа пулс - внимателно дознае нешто, нечие миcлење, став, испита некои околности, состојба и cл.
Изведенки
опипува несв.
(се) опипуваат