а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опили

опилат
Вид збор: Глагол, свршен
1. За птица - изведе пилиња.
Англиски: hatch Албански: çel zogj
Примери:
Под стреата направија гнездо и тука се опилија.
2. (се опили) За пиле - се изведе.
Албански: çel zogj
Примери:
Пилци се опилија.
Изведенки
опилува несв.
опилуваат