а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опиен

опиени
Вид збор: Придавка
Ранг: 17194
1. Што е во пијана состојба.
Англиски: drunk
2. Што е под дејство на наркоза.
Англиски: drugged
3. Што е обземен, занесен, замајан од нешто.
Англиски: fixated
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој беше опиен од нејзините зборови.
Изведенки
опиеност ж.