а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опивка

мн. опивки
Вид збор: Именка, женски род
1. Бесвесна состојба предизвикана со наркотично средство.
Англиски: narcosis Албански: narkozë
Употреба: Медицина
2. наркотично средство
Англиски: narcotic Албански: narkotik
Употреба: Медицина , Преносно значење