а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опивен

опивниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 38623
Што опива.
Примери:
Опивна миризба.
Изведенки
опивно прил.
Пример: Опивно мирисаат цвеќињата.