а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опече

опечат; опечи, опечете; опеков, опекоа; опекол, опекле; опечев, опечеа; опечел; опечен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 21838
1. Изгори, добие изгореница, рана.
Англиски: burn Албански: djeg
Примери:
Само осетив како цевката отскокна и нешто како да ме опече.
2. Опали, обгори од сонце.
Англиски: burn Албански: djeg
Примери:
Силните зраци му го опекоа лицето.
3. Силно огрее.
Англиски: shine Албански: shëndritë, djeg
Употреба: Преносно значење
Примери:
По дождот опекло сонце.
4. Предизвика болка, внатрешен немир.
Англиски: burn Албански: djegë, përvëloj
Примери:
Нејзиниот поглед, допирот на раката го опекоа.
5. иcпече
Англиски: bake Албански: pjekë
Употреба: Гастрономија
6. (се опече) се изгоре
Англиски: burn Албански: djeg
Примери:
Се опеков од рерната.
Изведенки
1. опечува несв.
(се) опечуваат
2. опекува несв.
(се) опекуваат