а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опечали

(се) опечалат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 29617
Се потруди, се помачи.
Англиски: try
Примери:
Се опечали да ме скрие.
Се опечалив повеќе да ти донесам злато.
Изведенки
опечалува несв.
(се) опечалуваат