а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опето

Вид збор: Прилог
Надмено, самоуверено.
Примери:
За мене ли зборуваш? -
праша опето тој.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи