а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оперира

оперираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Отстрани, отстранува по хируршки пат; изврши, врши хируршка операција.
Англиски: operate Албански: operoj
Употреба: Медицина
2. Изврши, врши воена операција.
Англиски: operate Албански: operacion ushtarak
Употреба: Воен термин
3. Се служи, користи, работи.
Англиски: operate Албански: operon
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој оперира со непроверени податоци.
Изведенки
оперирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи